مدیر کل پدافند غیرعامل استان خراسان رضوی
هاشم جنگی
مدیر کل پدافند غیرعامل استان خراسان رضوی

    .
۱۳۹۶/۰۳/۱۸

آشنایی با تهدیدات نیمه‌سخت (ناتوان‌ساز)_آشنایی با تهدیدات بیولوژیک


تعاریف

بیوتروریسم
سوءاستفاده از عوامل بیولوژیک یا مواد حاصل از آن‌ها را علیه موجودات زنده بیوتروریسم گویند.

بحران زیستی
چنانچه بر اثر انتشار عوامل زیستی به واسطه حوادث طبیعی، ضعف در رعایت ایمنی در فعالیت‌های آزمایشگاهی، تحقیقاتی و صنعتی، اقدامات بیوتروریستی و یا حمله زیستی توسط کشورهای متخاصم، سرمایه‌های انسانی و سرمایه‌های ملی زیستی دچار آسیب و خسارت گردد، ترس و وحشت بر جامعه تحمیل شود به نحوی که برطرف کردن آن نیازمند انجام اقدامات اضطراری فوق‌العاده باشد، بحران زیستی رخ داده است.

پدافند زیستی
مجموعه‌ای از اقدامات شامل رصد و پایش، آشکارسازی، هشداردهی، تشخیص، تصمیم و عملیات، کنترل، حفاظت و پیشگیری، امداد و نجات، درمان، بازیابی و بازتوانی منابع، محدودسازی و رفع آلودگی در برابر تهدیدات زیستی که موجب حفاظت از سرمایه‌های ملی در برابر تهدیدات زیستی و کاهش آثار و عواقب ناشی از آن‌ها می‌گردد.

جنگ زیستی
استفاده آشکار و پنهان از تسلیحات زیستی علیه منابع انسانی و یا زیرساخت‌های اقتصادی که توسط یک کشور متخاصم و با هدف وارد نمودن ضربه نظامی، از بین بردن مقاومت، تحمیل خسارت اقتصادی و خدشه‌دار نمودن امنیت ملی کشور، انجام می‌گیرد.

سلاح بیولوژیک (Biological Weapon)
عبارت است از هر نوع وسیله پخش و پرتابه عوامل بیولوژیک نظامی جهت پخش و یا رساندن عوامل بیولوژیک به روی هدف و آلوده کردن آب و مواد غذایی. سلاح‌های بیولوژیک می‌توانند از یک گلوله تا خمپاره، بمب، موشک و هواپیمای حاوی عامل باشد.

تروریسسم دامی و کشاورزی (Agro terrorism)
اگروتروریسم، به مجموعه حملات تروریستی با هدف کاهش ذخایر غذایی است که با تخریب محصولات تحقق می‌یابد، گفته‌ می‌شود. این حملات با استفاده از آفت‌های طبیعی مثل سوسک سیب‌زمینی، بیماری‌های حیوانی مانند؛ بیماری تب برفکی و آنتراکس و یا مواد شیمیایی که موجب ریختن برگ درخت‌ها شده (مثل عامل نارنجی که در جنگ ویتنام توسط آمریکایی‌ها به کار رفت)، صورت می‌گیرد.
سوءاستفاده از عوامل شیمیایی و بیولوژیک علیه دام و کشاورزی با هدف، ایجاد رعب و وحشت در اذهان عمومی و ... از مصادیق اگروتروریسم می‌باشند. به طور کلی طراحی هر عمل تروریستی جهت آسیب‌رسانی به محصولات کشاورزی را اگروتروریسم گویند.

تروریسم هسته‌ای
تروریسم هسته‌ای به راه‌هایی که مواد هسته‌ای ممکن است به عنوان تاکتیکی تروریستی مورد سوءاستفاده قرار گیرند، گفته می‌شود. این نوع تروریسم دربرگیرنده حمله به تاسیسات هسته‌ای، خرید یا تولید اسلحه هسته‌ای و یافتن راهی برای پخش تشعشعات رادیواکتیو است.
با اسلحه هسته‌ای یا «ماشین‌های پخش‌کننده تشعشعات رایواکتیو» امنیت همه کشورهای جهان به طور جدی تهدید خواهد شد. در حال حاضر بازار سیاه مواد رادیواکتیو که می‌توانند در ساخت سلاح‌های مخرب به کار روند، وجود دارد. تا به حال شواهدی از ساخت یا دستیابی گروه‌های تروریستی شناخته شده به چنین سلاح‌هایی در دسترس نمی‌باشد.

امنیت زیستی
به مجموعه اقدامات و سیاست‌های اعمال شده جهت حفاظت در برابر آسیب‌های بیولوژیک را گویند که در برگیرنده تخفیف یا حذف بیماری‌ها، آفات و بیوتروریسم در زمینه‌های اقتصاد، محیط زیست و سلامت اجتماعی می‌باشد و شامل عرضه و تامین آب و غذا، منابع کشاورزی و تولید، مدیریت آلودگی و ... می‌گردد.
 


منبع: دانستنی‌های پدافند غیرعامل (ویرایش سوم) - حمید اسکندری - 1393


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
۱۱۲۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان