مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی
              
   علی‌رضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۸/۱۰

برگزاری مانور میدانی واکنش سریع پیشگیری از بیماری‌ تب خونریزی دهنده کریمه –کنگو در شهرستان تایباد در هفته پدافند غیر عامل

طی روز پنجشنبه 10 آبان ماه، به مناسبت هفته پدافند غیر عامل 97 و با حضورفرماندار و اعضاء ستاد مدیریت بحران شهرستان، مانور میدانی واکنش سریع کنترل و پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو در روستای فرمان آباد شهرستان تایباد برگزار شد. رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تایباد در طی برگزاری این مانور گفت: با توجه به اهمیت پیشگیری به موقع از بیماری های مشترک بین انسان و دام و اهمیت بیماری تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو در شهرستان تایباد و ذکر این نکته که این شهرستان دارای مرز مشترک با کشور افغانستان می باشد مانور کنترل و پیشگیری از این بیماری با هماهنگی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی و اعضای ستاد مدیرت بحران شهرستان در محل روستای فرمان آباد برگزار شد. محمد علی کامل گفت: عامل بیماری تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو ویروس می باشد که از طریق گزش کنه، تماس با دام، ترشحات یا لاشه دام آلوده  و یا انسان مبتلا  منتقل می شود. وی گفت این بیماری علیرغم کشنده بودن در انسان در دام علائم بالینی خاصی ندارد و این مورد مبارزه با این بیماری را پیچیده تر می کند و افزود: تمرین سرعت انجام عملیات و  اموزش اکیپ های صحرایی، دامداران، ارزیابی امکانات و.... از اهداف این مانور بود و در کنار آن اهدافی ازجمله تبادل تجربیات مدیران، ارزیابی تعامل بین بخشی دستگاهها و سازمانها، ارزیابی آموزشهای صورت گرفته و اصلاح آن نیز پیگیری شد.
محمد علی کامل  یادآور شد: در این مانور که  با همکاری خوب اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، فرماندار محترم شهرستان، نیروی محترم انتظامی، شبکه محترم بهداشت و درمان  و دهیاری محترم روستای فرمان آباد برگزار شد اکیپ های شرکت‌کننده در راستای اهداف  مورد نظر، عملیاتی  ازجمله سمپاشی دام و اماکن دامی، حمام ضد کنه دام ها، شعله افکنی، قرنطینه دامی روستای تحت پوشش و... را انجام دادند. همچنین در راستای اهداف ترویجی آموزشی، کارشناسان این شبکه آموزش چهره به چهره و پخش بروشور اقدام به برگزاری کلاس آموزشی برای اهالی روستای فرمان آباد نمودند .


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۲۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان