مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی
              
   علی‌رضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۸/۱۲

نشست تخصصی دبیران کارگروه‌های یازده گانه و دبیران شورای فرمانداری های به میزبانی شرکت آب منطقه ای استان

شست تخصصی دبیران کارگروه‌های یازده گانه و دبیران شورای فرمانداری های استان" با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری، مدیرکل مدیریت بحران استانداری و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی به میزبانی شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد.

به گزارش واحد اخبار و اطلاع رسانی اداره کل، در شنبه مورخ 12 آبان 97، روز پنجم از هفته پدافند غیرعامل با شعار "جامعه سالم، آماده در برابر تهدیدات نوین"، نشست تخصصی دبیران کارگروه‌های یازده گانه و دبیران شورای فرمانداری های استان" با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری، مدیرکل مدیریت بحران استانداری و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی به میزبانی شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری، در این جلسه به تبیین کارکردها، رسالت ها و دغدغه‌های پدافند غیرعامل پرداخت و حرکت دو اداره کل پدافند غیرعامل در برابر مخاطرات غیرطبیعی و مدیریت بحران در در برابر مخاطرات طبیعی را برای مصون سازی و پایداری مورد اشاره قرار داد و گفت حوزه‌ی اقدام در برابر مخاطرات غیرطبیعی، به دو صورت نظامی و غیرنظامی است که حوزه‌ی تقابل غیرنظامی، محدوده‌ی فعالیت پدافند غیرعامل است. قامتی خاطرنشان کرد مطابق با گفته مقام معظم رهبری، ارگان هایی که پدافند غیرعامل را جدی نگیرند میتوانند جدی آسیب ببینند. وی با اشاره به تحولات صورت گرفته در تهدیدات، رویکرد ترکیبی تهدیدات را مورد توجه قرار داد و از جنگ اقتصادی که هم اکنون کشور در حال مقابله با آن است، به عنوان نمونه یاد کرد و هرگونه اقدام تعمدی و غیرتعمدی هم راستا با ایجاد ناامیدی را حرکت در زمین متخاصمان دانست و افزود موضوع پدافند غیرعامل باید تبدیل به گفتمان و پس از آن تبدیل به فرهنگ شود و افزود نائل آمدن به زبان مشترک راه اعتلای پدافند غیرعامل است.
قامتی تشکیل منظم و موثر کارگروه ها و دستگاه ها در سطح استان را مطالبه مهم اداره کل عنوان کرد و جایگاه اقدامات و تصمیماتی که از مسیر پدافند غیرعامل صورت می پذیرد را به دلیل حاکمیتی بودن، دارای قدرت عملیاتی مناسب توصیف کرد.
در ابتدای این جلسه، علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به اینکه فعالیت های پدافند غیرعامل را می توان در دو بخش انسانی و طبیعی تقسیم بندی کرد گفت: باید برنامه های حوزه پدافند غیر عامل به گونه ای باشد که هر دو بخش را تحت پوشش قرار دهد؛ اگر این امر محقق گردد می توان بسیاری از خسارت ها و آسیب ها را در جامعه کاهش داد. وی ضمن اشاره به اینکه در هر جایی که مقررات و الزامات پدافند غیرعامل رعایت شود، در شرایط بحران بهترین بهره برداری از آن موارد را در پی خواهد داشت گفت: جا نمایی سد دز از این نمونه هاست که با وجود تهدید دشمن برای تخریب سد در طول هشت سال دفاع مقدس اما هیچ گاه این امر محقق نشد. علایی پدافند غیرعامل را یکی از اصول اساسی زندگی امروز بشری دانست و افزود: همه افراد جامعه مکلف به رعایت اصول پدافند غیرعامل در تصمیم گیری هستند. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به محدودیت منابع آبی امروز کشور موجب اهمیت روز افزون منابع آبی موجود است، جهت تقویت پدافند غیرعامل در حوزه اختیارات و توامندی های آب منطقه ای، برای هرگونه همکاری اعلام آمادگی کرد.
مدیرکل مدیریت بحران نیز در این جلسه با اشاره به هم گامی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران استان در جهت پایداری و تاب آوری استان و کشور، دیدگاه پیشگیرانه را مقدم بر دیدگاه بحران محور دانست. وی گفت هدف گذاری آن است تا در سال 1405، اضافه برداشت منابع آبی به صفر برسد چراکه در استان حدود 70-80 درصد به منابع زیرزمینی وابستگی وجود دارد. شایان فر سه موضوع را در مواجهه با تهدید و شرایط بحران، به عنوان راه های پیشرو حائز اهمیت عنوان کرد: ایمن سازی در برابر تهدیدات، جابجایی به مناطق مناسب‌تر و انطباق‌پذیری.
گفتنی است در پایان این جلسه، دبیران دو کارگروه بهداشت و سلامت و جهاد کشاورزی و همچنین دبیران شورای پدافند غیرعامل دو شهرستان سبزوار و قوچان به ارائه گزارش علمکرد، برنامه ها، پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند و سپس بازدیدی از پروژه های پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی صورت گرفت.


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان