مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی
              
   علی‌رضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۸/۱۳

بازدید شورای پدافند غیرعامل خراسان رضوی از فرودگاه مشهد

طی روز یکشنبه مورخ ۱۳ آبان، روز ششم از هفته پدافند غیرعامل با شعار 'استحکام بخشی و صیانت از زرساخت های کشور'، جلسه پدافند غیرعامل با موضوع صیانت از زیرساخت‎ها و سرمایه‎های ملی در حوزه ی فرودگاهی و ارتقای ارایه ی مداوم خدمات ایمن ناوبری هوایی در فرودگاه مشهد تشکیل شد و پس از آن اعضای شورای پدافند غیرعامل از نقاط مختلف فرودگاه بازدید بعمل آوردند.

طی روز یکشنبه مورخ 13 آبان، روز ششم از هفته پدافند غیرعامل با شعار "استحکام بخشی و صیانت از زرساخت های کشور"، جلسه پدافند غیرعامل با موضوع صیانت از زیرساختها و سرمایههای ملی در حوزه ی فرودگاهی و ارتقای ارایه ی مداوم خدمات ایمن ناوبری هوایی در فرودگاه مشهد تشکیل شد و پس از آن اعضای شورای پدافند غیرعامل از نقاط مختلف فرودگاه  بازدید بعمل آوردند.
مسئولین فرودگاه هاشمی نژاد مشهد طی بازدید اعضای شورای پدافند غیرعامل عنوان کردند: یکی از دستگاه‌های حیاتی کشور که در شرایط بحرانی از اهمیت بیشتری برخوردار است، فرودگاه‌ها و زیرمجموعه ی آن و به عبارتی صنعت هوانوردی کشور است. آنچه پیرامون کارکرد سازمان پدافند غیرعامل کشور به آن اشاره شده و یکایک افراد و دستگاه‌ها را به رعایت آن ملزم می کند، تاکید دارد که دست اندرکاران و تصمیم سازان بخش‌های مختلف کشور و به‌ویژه بخش‌های زیربنایی و حیاتی مانند فرودگاه ها باید بیش از دیگر نهادها و بخش‌ها نسبت به رعایت اصول پدافند غیرعامل حساس باشند. پدافند غیرعامل به عنوان یکی از مؤثرترین و پایدارترین روشهای دفاع در مقابل تهدیدات، همواره مد نظر بیشتر کشورهای جهان قرار داشته است. موقعیت خاص ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران در منطقه و موضعگیریهای خصمانه جهان غرب نسبت به رویکرد ویژه ی ایران در مسائل بینالمللی، همیشه زمینهساز تهدید در امنیت ملی بوده است و از همین رو جایگاه و اهمیت پدافند غیرعامل با توجه به نقش آن در کاهش آسیبپذیریها و توجه به محورهای پایداری توسعه از نظر امنیت و دفاع به خوبی نمایان میشود.
طی این بازدید مسئولین فرودگاه، اظهار داشتند: جان پناه های تعبیه شده در فرودگاه، چیدمان مناسب که در تخلیه های فوری بسیار مهم اند و درب های خروجی متناسب با استانداردهای تعبیه گردیده است؛ همچنین تونل ایستگاه قطار شهری  فرودگاه، به عنوان یکی از بهترین جان پناه های در درسترس در شرایط بحران قابل استفاده است. همچنین وجود 2 باند در فرودگاه و علاوه بر آن، فرودگاه سبزوار به عنوان فرودگاه پشتیبان، لمینت بودن شیشه های ساختمان، رعایت مبحث  21، وجود مانورهای فصلی، وجود ماشین های آتشنشانی بسیار پیشرفته و گران قیمت در فرودگاه، 3 نیروگاه با ظرفیت های مختلف، سرویس های دوره ای و تست هفتگی ژنراتورها و قرارگیری در مدار به مدت نیم ساعت و همچنین 2 برج مراقبت استندبای در کنار برج اصلی، به عنوان برخی اقدامات پدافندی فرودگاه برشمرده شد.
لازم به ذکر است شرکت فرودگاهها وناوبری هوایی ایران ساختار تشکیلاتی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل را با عنایت به رسالت ذاتی پدافند غیرعامل برای صیانت از زیرساختها و سرمایههای ملی در حوزه ی فرودگاهی و همچنین ارتقا و بهبود ارایه ی مداوم سرویس ایمن ناوبری هوایی تاسیس کرده است و فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد نیز در راستای این مهم اقدامات و فعالیت های سازنده ای انجام داده است.


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۶۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان