مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی
              
   علی‌رضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۸/۰۹

مقابله با تهدیدات غیرطبیعی و انسان‌ساز که در گذر زمان دست‌خوش تغییرات و تحول میشود و پیچیدگی‌ها و تنوع خاص خود را داراست، نیازمند قدرت در دیده بانی، شناخت، تحلیل و ایجاد مصونیت متناسب با نوع تهدید و تغییرات آن است

مقابله با تهدیدات غیرطبیعی و انسان‌ساز که در گذر زمان دست‌خوش تغییرات و تحول میشود و پیچیدگی‌ها و تنوع خاص خود را داراست، در پدافند غیرعامل صورت می‌پذیرد که نیازمند قدرت در دیده بانی، شناخت، تحلیل و ایجاد مصونیت متناسب با نوع تهدید و تغییرات آن است که در این راستا یازده کارگروه در ساختار پدافند غیرعامل با در حوزه دیده بانی تهدیدات و دریافت اطلاعات در زمینه‌های سایبری، زیستی، شیمیایی، کالبدی و ... ایفای نقش می‌کنند

به گزارش واحد اخبار و اطلاع رسانی اداره کل، مدیرکل پدافند غیرعامل استان در مصاحبه ویژه‌ی برنامه اشاره شبکه استانی خراسان به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در دومین روز از تقویم این هفته، به تبیین و  شرح مفاهیم و مباحث پدافند غیرعامل پرداخت.
علیرضا قامتی با یادآوری شمولیت موضوع پدافند غیرعامل که همه آحاد جامعه را در برمی‌گیرد، اولین کارکرد آن را بازدارندگی توصیف کرد که تصور بیکانگان را از ایجاد تهدید برای کشور، دور می‌سازد؛ وی افزود مصونیت سازی زیرساخت‌ها، تداوم خدمات ضروری در شرایط خاص، تسهیل مدیریت بحران از رهگذر اطمینان از مناسب بودن زیرساخت‌ها با در نظر گفتن مباحث پدافندی و ارتقای پایداری ملی، پنج فاکتوری است که با توجه بیشتر، موجبات مصونیت بیشتر در برابر تهدیدات متوجه کشور را فراهم می‌سازد. قامتی تعریف پدافند غیرعامل را بطورخلاصه مصون‌سازی در برابر تهدیدات از طریق اقدامات غیرنظامی عنوان کرد و افزود پدافند به معنای تقابل در برابر تهاجم است که اگر از طریق جنگ افزار باشد عامل و اگر از رهگذر غیرنظامی و اقدامات بازدارنده و مصونیت ساز باشد غیرعامل عنوان میگیرد. گفت تقابل با تهدیدات و اتفاقات طبیعی که ماهیتی مشخص و بی‌تغییر دارند در حیطه مدیرت بحران قرار می‌گیرند اما مقابله با تهدیدات غیرطبیعی و انسان‌ساز که در گذر زمان دست‌خوش تغییرات و تحول میشود و پیچیدگی‌ها و تنوع خاص خود را داراست، در پدافند غیرعامل صورت می‌پذیرد که نیازمند قدرت در دیده بانی، شناخت، تحلیل و ایجاد مصونیت متناسب با نوع تهدید و تغییرات آن است که در این راستا یازده کارگروه در ساختار پدافند غیرعامل با در حوزه  دیده بانی تهدیدات و دریافت اطلاعات در زمینه‌های سایبری، زیستی، شیمیایی، کالبدی و ... ایفای نقش می‌کنند؛ اداره کل پدافند غیرعامل نیز با تعیین چگونگی تقابل نقش هماهنگی را در قبال فعالیت‌های اجرایی دستگاه‌ها بر عهده دارد.
قامتی با اشاره به اهمیت آموزش، ضرورت تعیین منابع مشترک جهت ارائه به آحاد مخاطب مباحث پدافند غیرعامل را یادآور شد و خاطر نشان کرد این مهم از طریق گروه مشاور و ارزیاب که در حوزه‌ی مرتبط، به مبانی ها ورود پیدا می‌کردند و با اجازه استاندار معزز تشکیل گردیده است تحقق می‌یابد و منابع مشخصی جهت آموزش گروه‌های هدف اعلام خواهد گردید. وی افزود موضوع آموزش مربیان، در امتداد اقدامات مدیران ادوار گذشته نیازمند توجه ویژه و بیشتر خواهد بود و در برنامه‌های کوتاه مدت در نظر گرفته خواهد شد. علیرضا قامتی در ادامه از وجود برنامه های مدون در جهت ورود مباحث پدافند غیرعامل به دروس آموزش و پرورش و آموزش عموم جامعه در قالب آموزش اولیا و مربیان خبر داد.
مدیرکل پدافند غیرعامل در پاسخ به سوالی مبنی بر دیگر اقدامات مهم صورت گرفته در پدافند غیرعامل استان، گفت: تهیه سند راهبردی پدافند غیرعامل در جهت تعیین مسیر و ایجاد قابلیت ارزیابی اقدام موثری بوده است که البته در بخش‌های کارگروهی و خدمات و شرح وظایف بعضا نیازمند بازنگری است، اقدام دیگر شناسایی دارایی‌ها در سطح استان، طبقه بندی سطح اهمیت آنها و تمهید اقدامات پدافندی متناسب با سطح اهمیت آن‌هاست. وی در حوزه پدافند زیستی، وجود رصد و دیده بانی را نیازمند آزمایشگاه‌های مرجع دانست که هم اکنون در قرارگاه زیستی با رویکرد، شناسایی، ارتقا و حفظ آمادگی  این آزمایشگاه‌های مرجع اقدامات موثری صورت پذیرفته است. 
قامتی سطح همکاری در چهارماهه ابتدایی سال 97 را برای دستگاه‌ها 36 درصد، در فرمانداری‌ها 57 درصد و دستگاه‌های ذیل دو وزات‌خانه نیرو و نفت را جزو دستگاه های برتر استان اعلان و یکی از فعالیت‌های ضرروری در سال پیشرو را ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی توسط تیم ارزیاب عنوان کرد.
مدیرکل پدانفد غیرعامل استان در پایان با اشاره به بیان رهبر معظم مبنی بر اینکه دستگ‌هایی که پدافند غیرعامل را جدی نگیرند میتوانند در آینده جدی آسیب ببینند، بر توجه به اهمیت پدافند غیرعامل تاکید داشت.


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۶۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان