مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی
              
   علی‌رضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۳/۳۰

حضور سید ابوالفضل احمدی مدیرکل پدافند غیرعامل در جلسه کمیته پدافند غیرعامل فرماندهی انتظامی استان

ناجا و بالاترین نقش آفرینی در چارچوب نهادی و ارکان تصمیم‌گیری پدافند غیرعامل استان

حضور سید ابوالفضل احمدی مدیرکل پدافند غیرعامل در جلسه کمیته پدافند غیرعامل فرماندهی انتظامی استان

سید ابوالفضل احمدی مدیرکل پدافند غیرعامل در جلسه کمیته پدافند غیرعامل فرماندهی انتظامی استان با ادای احترام به بیش از 12000 شهید والامقام و 22000 جانباز و شهید زنده ای که این نیرو تقدیم انقلاب اسلامی کرده است افزود: در بند اول سیاست های کلان نظام در این حوزه، پدافند غیرعامل مجموعه اقدامات غیرمسلحانه ای تعریف شده که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن است. حال چنانچه این تعریف را با ماموریت و وظایف ذاتی نیروی انتظامی مقایسه تطبیقی کنیم به نتایج بسیار جالبی می رسیم؛ به این شکل که با قاطعیت می توان گفت در خروجی و پیامد رفتار، افعال، اقدامات و ماموریت های مجموعه نیروی انتظامی، کاهش آسیب پذیری، افزایش بازدارندگی و ارتقای پایداری ملی متبلور و مشهود است.
دکتر احمدی ضمن تشریح چارچوب نهادی و ارکان تصمیم گیری پدافند غیرعامل مطابق سند راهبردی استان گفت: فرماندهی نیروی انتظامی استان عضو اصلی شورای پدافند غیرعامل استان بوده و در 9 کارگروه تخصصی ذیل این شورا عضویت دارد، علاوه بر این، عضویت در 7 کارگروه قرارگاه پدافند زیستی، مسئولیت کارگروه قرنطینه، محدود سازی و امنیت این قرارگاه نیز با نیروی انتظامی است. همچنین عضویت در کمیسیون بیوترورسیم و کمیته مرزبانی زیستی موید این واقعیت است که در بین نیروهای مسلح بالاترین نقش آفرینی در چارچوب نهادی و ارکان تصمیم گیری مرتبط با پدافند غیرعامل متعلق به ناجا می باشد.
معاون هماهنگ کننده استاندار در قرارگاه پدافند زیستی استان در ادامه سخنان خود ضمن تشریح مبانی قانونی و اسناد بالادستی، به تشریح نقش و ماموریت این قرارگاه در پیشگیری، مدیریت و کنترل بحران های ناشی از تهدیدات زیستی پرداخت و افزود: همه ما با ساختار حاکمیتی و اداری در سطوح ملی و استانی آشنا هستیم ولی آیا ساختار و سازماندهی دوم برای روز واقعه و شرایط بحران تعریف شده و قابلیت عملیاتی شدن دارد؟. خوشبختانه ما به جرات اعلام می کنیم که با حمایت و هدایت استاندار معزز به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند زیستی، این ظرفیت ساختاری و سازماندهی دوم در استان تعریف و کاملا عملیاتی شده است. البته در این مسیر حد یقفی وجود ندارد و بیش از 25 دستگاه عضو قرارگاه مستمراً از طریق آموزش، تمرین و رزمایش توان پاسخگویی به شرایط اضطرار را در مجموعه خود ارتقا می دهند.
دکتر احمدی ضمن قدردانی از گزارش بسیار ارزشمند ارائه شده در ابتدای جلسه، به ویژه مشارکت فعال و مستمر نیروی انتظامی در جلسات متعدد، برگزای مستمر کمیته پدافند غیرعامل فرماندهی نیروی انتظامی با تشکیل 13 کارگروه تخصصی درون دستگاهی و برگزاری رزمایش های متعدد از جلمه دو رزمایش در حوزه پدافند زیستی گفت: بالاترین امتیاز را در نقش سلولی می توان به نیروی انتظامی داد اما با توجه به تجربه، توان و تخصص بسیار بالای سرمایه های انسانی نیروی انتظامی خواستار افرایش نقش سیستمی ناجا در موضوع پدافند غیرعامل هستیم. برای نمونه و با توجه به اینکه کارگروه های تخصصی سیزده گانه در این فرماندهی فعال می باشد، به طور متناظر نیروهای تخصصی و ثابتی را برای کارگروه های تخصصی قرارگاه و همچنین کارگروه های تخصصی ذیل شورای پدافند غیرعامل معرفی نمایند. همچنین مشارکت فعال تری در طرح سازماندهی و توانمندسازی مربیان پدافند غیرعامل با توجه به گستردگی و حضور نیروی انتظامی در اقصی نقاط استان، مورد انتظار است.
گفتنی است در ابتدای این جلسه، گزارش مبسوطی از فعالیت های حوزه پدافند غیرعامل ناجا ارائه شد و جانشین فرماندهی نیروی انتظامی استان نیز از اقدامات علمی و برنامه محور اداره کل و شورای پدافند غیرعامل استان قدردانی نمود. همچنین بعد از بیان نظرات حاضرین، به سوالات طرح شده نیز از سوی مدیرکل پدافند غیرعامل پاسخ داده شد.


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۸۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان