مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی
              
   علی‌رضا قامتی

    .
۱۳۹۷/۰۳/۰۷

دکتر احمدی در جلسه کمیته پدافند غیرعامل مدیریت امور شعب بانک ملی استان خراسان رضوی

نظام بانکی خط مقدم جنگ اقتصادی

دکتر احمدی در جلسه کمیته پدافند غیرعامل مدیریت امور شعب بانک ملی استان خراسان رضوی

به گزارش واحد اخبار و اطلاع رسانی اداره کل، سید ابوالفضل احمدی مدیرکل پدافند غیرعامل در جلسه کمیته پدافند غیرعامل مدیریت امور شعب بانک ملی استان خراسان رضوی بانک ها را یکی از بزرگترین سیستم های مالی و اقتصادی کشور و از جمله سرمایه های حیاتی برشمرد و گفت: روزانه بیش از 5 برابر تولید ناخالص ملی از طریق 120 ملیون تراکنش در شبکه بانکی کشور به صورت الکترونیک انجام می شود، بنابراین فناوری اطلاعات جزء لاینفک شبکه بانکی کشور شده است و در این وضعیت، ماهیت پول به صفر و یک تبدیل شده و قاعدتاً شیوه های سنتی تهدید نیز دچار تحولات اساسی شده است. وی با اشاره به اینکه بانک ها بیش از 12 برابر سرمایه خود از مردم پول قرض می کنند گفت: چنانچه آسیبی متوجه بانک شود با شدت 12 برابر به مردم و جامعه منتقل می شود، بنابراین بحران در نظام بانکی موجب کاهش یا سلب اعتماد به نظام بانکی، ایجاد نارضایتی و پدیده ای به نام "هراس بانکی" می شود که در این صورت می تواند به صورت دومینویی به سایر بانک ها نیز سرایت کند و نهایتاً به امنیت کشور آسیب برساند. در نتیجه می توان گفت که امنیت ملی با امنیت نظام بانکی گره خورده و این مسئولیت مدیران محترم شبکه بانکی کشور را برای توجه بیشتر به موضوع پدافند غیرعامل سنگین تر می کند.
دکتر احمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات و فناوری های جدید و فرصت ها و تهدید های ارز دیجیتال، نظام بانکی را خط مقدم جنگ اقتصادی برشمرد و گفت به واقع مدت هاست که ما درگیر جنگ اقتصادی هستیم و در یک نگاه می توان مولفه های اصلی جنگ اقتصادی بار به 1. بانک، پول و ارز 2. صادرات و واردات و 3. تکنولوژی و دانش خلاصه سازی نمود؛ بنابراین اگر نظام بانکی مبتنی بر فضای سایبری را در این بخش زیرساخت زیرساخت ها بدانیم اغراق نکرده ایم.
سید ابوالفضل احمدی تهدیدات متوجه بانک ها را به تهدیدات طبیعی و تهدیدات انسان ساز تقسیم بندی نمود و گفت زلزله، سیل، آتش سوزی، سرقت، اقدام خرابکارانه، جنگ سایبری و ... تهدیداتی هستند که می تواند تداوم خدمات رسانی به مردم را دچار اختلال نماید و همچنین ریسک عملیات را افزایش دهد. در مقوله تداوم خدمات رسانی بایستی روی تاب آوری و پایداری سیستم کار شود و مهم تر از آن بحث حفاظت از اطلاعات موجود در سامانه است که اگر دچار آسیب شود عملاً خدمات رسانی را مختل خواهدکرد و از آنجاکه دیتاسنتر در اغلب بانک ها در پایتخت متمرکز می باشد، موضوع ذخیره داده های مشتریان استان، بکاپ و نسخه پشتیبان می تواند مورد توجه جدی قرار گیرد.
دبیر شورای پدافند غیرعامل استان نظام بانکی را یک سیتسم فرآیند محور معرفی کرد و افزود: در بحث ریسک عملیات این قبیل سیستم ها شاید ضرورت توجه به ایمن سازی فرآیندها و ارتقای توان تخصصی و انگیزش منابع انسانی بیشتر از مقوله زیرساخت ها باشد، بنابراین موضوع کاهش آسیب پذیری و افزایش امنیت باید در اولویت باشد حتی بالاتر از سهل الوصولی خدمات و کاربرپسندی (User Friendly)؛ البته به دلیل اهمیت نقش کاربران در بهره گیری از خدمات الکترونیک تدبیر لازم برای فرهنگ سازی عمومی نیز باید اتخاذ و مورد عمل قرار گیرد.
دکتر احمدی در بخش پایانی سخنان خود بانک ملی را یکی از پیشروترین بانک های استان در حوزه پدافند غیرعامل برشمرد و از رئیس، دبیر و اعضای کمیته پدافند غیرعامل به خاطر اهتمام، توجه جدی و نگاه برنامه محور در اجرای سند راهبردی پدافند غیرعامل استان قدردانی نمود و افزود: حتماً اقدامات و برنامه های خوبی که در سال 96 انجام شده و همچنین اهداف و برنامه های طرح ریزی شده برای سال 97 به نحو مناسب و برای تجربه گردانی در اختیار سایر بانک ها نیز قرار گیرد و تجارب ارزشمند خود را در جلسات شورای هماهنگی بانک ها به اشتراک بگذارید. وی همچنین در انتها خواستار توجه و پیگیری جدی به موضوعاتی از قبیل: تهدیدشناسی با رویکرد تخصصی، سطح بندی دارایی های سایبری، ملاحظات پدافند غیرعامل در بحث هوشمندسازی ساختمان ها و به ویژه طراحی مدیریت بحران و سازمان دوم در مواجهه با تهدیدات برای سال 97 شد.
حسن مونسان مدیر شعب بانک ملی استان خراسان رضوی نیز در ابتدای جلسه، بانک ملی را یک بانک حاکمیتی و مشتری محور برشمرد و از برگزاری منظم جلسات ماهانه کمیته پدافند غیرعامل خبر داد. همچنین گزارش مبسوطی از عملکرد سال 96 و اهداف و برنامه های سال 97 توسط مقدم دبیر کمیته پدافند غیرعامل ارائه گردید.


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۰۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان