مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان رضوی
              
   علی‌رضا قامتی

    .
۱۳۹۶/۱۲/۲۹

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری در آخرین نشت داخلی آن اداره کل:

در سال ۹۶ تلاش تیم پدافند غیرعامل استان توانست به دستاوردهایی نائل آید که حاصل هم‌دلی، خرد جمعی و مدیریت هوشمند بوده‌است

دکتر احمدی در آخرین نشست داخلی اداره کل پدافند غیرعامل در سال ۹۶، مهم‌ترین نتایج و ره‌آوردهای اقدامات صورت گرفته سال را عنوان کرد و در ادامه این جلسه از همکاران اداره‌کل پدافند غیرعامل به جهت تلاش‌های ایشان در تحقق اهداف و برنامه‌های سال ۹۶ تجلیل و از همکار بازنشته آن اداره‌کل تقدیر بعمل آمد.

سید ابوالفضل احمدی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری در آخرین جلسه داخلی آن اداره‌کل که در روز دوشنبه مورخ 28/12/96 تشکیل شد ضمن تبریک میلاد حضرت امام محمد باقر (ع)، آغاز ماه رجب و فرارسیدن بهار 97 به تشریح اهم موضوعات و رویدادها و دستاورد‌های مربوط به حوزه پدافند غیرعامل در سال 96 پرداخت.
دکتر احمدی گفت: در سال 96 تلاش تیم پدافند غیرعامل استان توانست به دستاوردهایی نائل آید که حاصل هم‌دلی، خرد جمعی و مدیریت هوشمند بوده و سقف آن که همان سیاست‌گذاری  است  با تلاش همکاران و فعالان دست‌اندرکار، ارتفاعی بلندتر یافت. وی مهم‌ترین نتایج و ره‌آوردهای اقدامات صورت گرفته را ذیل هشت عنوان دسته‌بندی نمود و گفت:
 1. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دستاوردهای این اداره‌کل در سالی که گذشت، تهیه و تدوین سند راهبردی و چارچوب نهادی پدافند غیرعامل استان خراسان رضوی بوده که همچون ریل، اقدامات اداره‌کل را در چارچوبی مشخص جهت‌دهی کرده است.
 2. تدوین نظام جامع برنامه‌ریزی و مدیریت عملکرد که با توجه به نتایج 8 ماهه‌ی آن، دارای تحقق 83 درصدی در اهداف و نیز 90 درصد در اقدامات بوده، نمایانگر مسیر رو به رشد بنیادی در حیطه‌ی پدافند غیرعامل استان است؛ البته نتایج نهایی و جمع‌بندی اقدامات صورت گرفته در 12 ماه، تصویر نهایی از میزان ارتقای وضعیت پدافند غیرعامل استان خواهد بود که با وصول گزارش آن از سوی دستگاه‌ها، فرمانداری‌ها و کارگروه‌ها به این اداره‌کل‌، جمع‌بندی و تحلیل نتایج گزارش عملکرد سال 96 در بهار 97 منتشر و از فعالان و برگزیدگان مربوطه تقدیر متقتضی صورت می‌پذیرد. وی افزود تعداد 43 دستگاه و 20 فرمانداری به نظام برنامه‌ریزی وارد شده‌اند و برای 63 دستگاه و فرمانداری تا بازه‌ی 8ماهه کارنامه صادر گردیده‌است. سال آینده سال گفت‌وگو، تعامل و هم‌زبانی است و در امتداد سال 96 که سال دعوت از دستگاه‌ها برای تعامل و اقدام در حوزه‌ی پدافدغیرعامل بود، سال 97 سال مراجعه، ممیزی میدانی و ارزیابی خواهد بود.
 3. بومی‌سازی دستورالعمل سطح‌بندی مراکز ثقل با همکاری گروه تهدیدات تخصصی محقق گردید که از طریق آن تا کنون 1133 دارایی توسط خوداظهاری‌ها سطح‌بندی شده است که البته در سال آتی نیز این موضوع به عنوان هدف اول این اداره‌کل مرکز توجه خواهد بود تا 100درصد تحقق حاصل شود.
 4. ارتقای امنیت اطلاعات و مراکز داده در سال 96 که منتج به گردآوری اطلس ایمنی استان در این حیطه شد و با هماهنگی‌های بعمل آمده، در سال آتی متولی این هدف افتا خواهد بود و همچنین  اداره‌کل پدافند غیرعامل پیگیری وضعیت حاصل شده را در دستور کار خواهد داشت.
 5. طرح انتخاب، سازماندهی و توانمندسازی مربیان که ارزش فراوانی را در جهت غنی‌سازی پشتوانه‌ی انسانی و آموزشی حوزه پدافند غیرعامل به همراه داشت. از گام‌های این طرح، می‌توان به ثبت‌نام 1043 نفر در قبال این طرح اشاره داشت که خوشبختانه بیشتر از پیش‌بینی‌های صورت گرفته تحقق یافت؛ در فاز اول هم‌زمان با هفتمین سالگرد ابلاغ سیاست‌های پدافند غیرعامل از سوی مقام معظم رهبری، طی جلسه‌ای از 200 نفر از متقاضیان، آزمون مباحث کلی این حوزه به عمل آمد تا  مقدمات تحقق کامل این طرح در سال آتی فراهم آید.
 6. استقرار و عملیاتی نمودن قرارگاه پدافند زیستی که علی‌رغم نبود سابقه قبلی، تشکیل ساختاری بدون نیروی انسانی و بودجه‌ی مجزا را به همراه داشت بطوریکه پاسخگویی به بحران‌های زیستی از طریق هم‌افزایی، همکاری و پیوند بین دستگاهی را امکان‌پذیر می‌سازد. این مهم با تمام دشواری‌های پیش‌رو در حال حاضر از رهگذر پنج اقدام اصلی شامل مدیریت دانش، هماهنگی و پشتیبانی، ارزیابی عملکرد، مستندسازی و آموزش، در مسیر تحقق قرار دارد.
 7. ساماندهی به فرآیند پاسخگویی به استعلامات که تاکنون موجب تسهیل بیش از 1200 مورد استعلام واصله از سوی کارگروه امور زیربنایی و کارگروه ماده 23 گردیده است. در سال آتی  نیز بر همکاری مضاعف با مشاوران، تمرکزی بیش از پیش مورد انتظار است تا از دانش و تجربه ایشان بتوان در اموری نظیر تیپ‌بندی پروژه‌ها، سطح‌بندی پروژه‌های تیپ و ... بهره جست.
 8.  طرح جامع اخبار و اطلاع‌رسانی که منجر به تجربه‌گردانی، تبادل موثر اخبار و تهیه تصویر روشن‌تر از وضعیت رو به رشد پدافند غیرعامل در دستگاه‌ها، فرمانداری‌ها و کارگروه‌های تخصصی گردید.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری در ادامه به صورت مجزا، اقدامات صورت گرفته جهت برگزاری هفته نکوداشت پدافند غیرعامل از سوی ستاد و دستگاه‌های اجرایی همراه با رشد توامان کیفیت و کمیت فعالیت‌ها را یادآور شد و ضمن قدردانی از تمامی دستگاه‌ها و فرمانداری‌های استان در اجرای برنامه‌ها و همچنین تلاش همکاران آن اداره‌کل در گردآوری و جمع‌بندی گزارشات و اطلاعات گسترده مراسم هفته نکوداشت پدافند غیرعامل سال 96 ار سطح استان، به برخی درصدهای پیشرفت‌ برنامه‌ها نسبت به سال 95 اشاره کرد که حاکی از رشد چند برابری در تمامی آن‌ها بود نظیر:
 • سخنرانی فرمانداران/ مدیران قبل از خطبه‌های نماز جمعه: در دستگاه‌ها 300درصد و در فرمانداری‌ها 44درصد
 • برگزاری نشست‌های علمی و همایش‌های تخصصی باموضوع پدافندغیرعامل: در دستگاه‌ها 125درصد و در فرانداری‌ها 142درصد
 • برگزاری دوره‌های آموزشی پدافندغیرعامل: در دستگاه‌ها 946درصد و در فرماندرای‌ها 345درصد
 • برگزاری مراسم صبحگاه با موضوع پدافندغیرعامل: در دستگاه‌ها 229درصد و در فرمانداری‌ها 146درصد
 • برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری(عکاسی، نقاشی، کاریکاتور،کتاب خوانی، پویا نمایی و ...): در دستاگاه‌ها 124درصد و در فرمانداری‌ها 105درصد
 • برگزاری رزمایش(ستادی، عملیاتی): در دستگاه‌ها 375درصد و در فرمانداری‌ها 159درصد
 • تجلیل از برگزیدگان و فعالان پدافندغیرعامل در حوزه‌های تخصصی: در دستگاه‌ها 308درصد و در فرمانداری‌ها 580درصد
 • برگزاری نمایشگاه‌های موضوعی پدافندغیرعامل: در دستگاه‌ها 729درصد و در فرمانداری‌ها 270درصد
 • و ... .
دکتر احمدی در پایان، هفت راهبرد سال آتی از بیانات استاندار معزز در آخرین جلسه مدیران ستادی استانداری را خاطرنشان کرد، شامل: ارتقای امنیت پایدار، توسعه و رونق اشتغال و کسب‌وکار، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، ارتقای خدمات دولتی، مشارکت نظام‌مند مردم، ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و توسعه و ارتقای سلامت. وی گفت برنامه‌ها و اقدامات سال 97 بایستی با تمرکز ویژه در این حیطه‌ها و در امتداد اهداف سال 96 به گونه‌ای دنبال شود تا در پایان سال بعد رشد قابل‌قبول و مطلوب در زمینه‌های مربوط به تمامی هفت راهبرد به‌ویژه "ارتقای امنیت پایدار" که از وظایف اصلی اداره‌کل پدافند غیرعامل است، محقق گردد.
همچنین در این جلسه از همکاران اداره‌کل پدافند غیرعامل به جهت تلاش‌های ایشان در تحقق اهداف و برنامه‌های سال 96  تجلیل و از همکار بازنشته  آن اداره‌کل تقدیر بعمل آمد.


منبع : زیر پرتال دبیرخانه پدافند غیر عامل
تعداد بازدیدها : ۱۷۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان